Inwestycja w odnawialne źródła energii z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Dlaczego? Ponieważ coraz więcej deweloperów i inwestorów prywatnych dostrzega w niej nie tylko długoterminowy aspekt ekonomiczny, ale również ekologiczny.
Najpopularniejsza energia dla domu
Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii należą obecnie: energia wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalna, energia otrzymywana z biomasy i biopłynów oraz energia fal i prądów morskich. Ważne jest, że zasoby odnawialnych źródeł energii uzupełniają się w efekcie naturalnych procesów, przez co są uważane za niewyczerpalne. Otrzymana energia pochodzi np. z promieniowania słonecznego, które z kolei przetwarzane jest na prąd lub ciepło. Istotne jest również to, że pozyskiwanie energii z tych źródeł jest z pewnością o wiele bardziej przyjazne naturalnemu środowisku. Mimo, iż wyposażenie domu w kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne kosztuje nieco więcej niż standardowe rozwiązania, to ta inwestycja z pewnością zaprocentuje w przyszłości w okresie długoterminowym.
Panele fotowoltaiczne jako nieograniczone źródło zielonej energii
Okazuje się, że słońce można wykorzystać do otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej dla domu. Obecnie funkcjonuje wiele różnych możliwości, które pozwalają na ogromne oszczędności w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejszają ogólne zanieczyszczenie środowiska. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne.
Głównym zadaniem paneli jest przekształcenie światła słonecznego w energię elektryczną. Zmniejszają one w znacznym stopniu koszty ogrzewania domu oraz wody, choć polskie warunki nie do końca sprzyjają ogrzewaniu pomieszczeń kolektorami słonecznymi. Panele najczęściej montuje się w miejscach najbardziej nasłonecznionych, a więc na dachach domów lub elewacji. Jako, że zapotrzebowanie całego domu w w ciepło jest zazwyczaj największe wówczas, kiedy warunki do pracy paneli są najgorsze (np. wieczorami), należy przekazywaną przez nie energię magazynować. Dzięki takiemu rozwiązaniu można być pewnym, że nie zabraknie prądu ani ciepłej wody w momentach, kiedy są one najbardziej potrzebne. Energia dla domu wytworzona przy pomocy słońca jest w stanie pokryć zapotrzebowanie jego mieszkańców w ok. 60-70% w skali roku. Przy czym wynik ten można poprawić w miesiącach letnich, kiedy słońca jest znacznie więcej, wówczas panele potrafią dostarczyć nawet 90-100% niezbędnej energii elektrycznej.