Energia elektryczna to jedno z podstawowych mediów wykorzystywanych w każdym przedsiębiorstwie. Bez względu na wielkość miejsca pracy warunki zawsze wydają się zbyt wysokie. Dzieje się tak ze względu na niemożność negocjacji podstawowej stawki za 1 kWh, która zazwyczaj jest odgórnie ustalona przez przedsiębiorstwo energetyczne w danym regionie. Sztywność tychże umów sprawia, że rachunki za prąd z roku na rok są coraz wyższe, a właściciele i prezesi firm coraz bardziej sfrustrowani.
Ogniwa fotowoltaiczne to znana od kilkunastu lat technika pozyskiwania energii elektrycznej (zobacz tutaj), bezpośrednio z docierających do powierzchni ziemi promieni słonecznych. Główny surowiec wykorzystywany do ich produkcji, czyli monokrystaliczny wafel krzemowy umożliwia zamianę promieniowania w pełni sprawny prąd, który może być wykorzystany jako główne źródło prądu w zakładach i przedsiębiorstwach różnej wielkości (i charakteryzującym się różnym zużyciem prądu).
Początkowo odkryte panele fotowoltaiczne wykorzystywane były wyłącznie w kosmonautyce. Jednak dzięki maksymalizacji działania pojedynczych ogniw poprzez ich kompleksowanie w modułach fotowoltaicznych pozwoliło na rozpoczęcie przez nie kariery w życiu codziennym. Moduły zasilające znajdujące się m.in w kalkulatorach, lampkach ogrodowych, czy innych urządzeniach pierwotnie elektrycznych to nic innego jak ogniwa fotowoltaiczne odpowiednio dostosowane do wielkości produktu.
Panele fotowoltaiczne dzięki swojej łatwej obsłudze, cichemu działaniu, a także długiej żywotności (zazwyczaj gwarantowane jest 25 lat) coraz częściej wykorzystywane są jako główne źródło energii zlokalizowane na dużych przestrzeniach. Ich zastosowanie nie zawsze związane jest z chęcią zmniejszenia budżetu przeznaczonego na energię, ale również ze względu na dużą odległość od zakładu energetycznego oraz chęć ochrony środowiska. Aktualnie produkowane panele są zarówno w 100 % bezpieczne dla fauny i flory jak i budynków i gruntów na których są instalowane.
Wysoki koszt montażu paneli fotowoltaicznych to zapora często nie do pokonania. Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy to fundusz, który umożliwi inwestycję w odnawialne źródło energii jakim są panele fotowoltaiczne. Dzięki wysokim dotacjom unijnym mniejsi i posiadający mniejsze budżety przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z innowacyjnej metody pozyskiwanie najpotrzebniejszego surowca jakim jest energia elektryczna dla firm. Niższe rachunki i ochrona środowiska to niewątpliwe zalety przemawiające za inwestycją w panele, jednak jak każdy produkt posiadają one swoje wady, dlatego ostateczna decyzja powinna być dogłębnie przemyślana.