Według najnowszych badań w ciągu ośmiu minut Słońce dostarcza Ziemi tyle energii, ile zużywa się na niej w ciągu całego roku. Co więcej dostarcza ją za darmo i dokładnie tak będzie jeszcze przez kilka milionów lat. Aby skorzystać z tej darmowej energii wystarczy zainstalować specjalistyczną baterię słoneczną. Z czego są dokładnie zbudowane takie baterie, na jakiej zasadzie działają oraz w jaki sposób wytwarzają prąd?
Czym dokładnie jest bateria słoneczna?
Energię słoneczną „łapie się”, a następnie przetwarza w energię elektryczną za pomocą baterii słonecznych, których elementy składowe nazywane są fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi. Każde takie ogniwo zbudowane jest z dwóch, przylegających do siebie, bardzo cienkich krzemowych płytek. Na styku tych płytek pod wpływem światła słonecznego powstają ładunki elektryczne. Z kolei od spodu ogniwo pokryte jest przewodzącą, metalową powłoką, natomiast od góry – metalową siatką. Ich głównym zadaniem jest odprowadzenie z powierzchni siatki powstałego prądu stałego. Wszystkie te ogniwa łączone są w zestawy, a dla potrzeb budownictwa zamyka się je w szczelnych obudowach z szyb lub pleksi.
Akumulatory i falowniki jako „wspomagacze” dla baterii słonecznych
Wytworzony w ciągu dnia prąd ze słońca trzeba jakoś zmagazynować, aby następnie można było z niego bez przeszkód korzystać po zmroku. W końcu wtedy potrzeby są najczęściej największe. Powstały zatem w ciągu dnia prąd jest magazynowany w akumulatorach. Większość urządzeń elektrycznych jest przystosowana do zasilania prądem zmiennym, tymczasem baterie słoneczne wytwarzają prąd stały. Aby móc zatem z niego korzystać bez przeszkód niezbędne będzie wyposażenie instalacji w falownik. Jego zadaniem będzie przekształcenie prądu stałego w zmienny o częstotliwości i napięciu odpowiadającym wymaganiom domowej sieci elektrycznej.
Optymalne położenie baterii słonecznych
Aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać baterie słoneczne należy zaplanować ich położenie już na etapie projektowania domu. Dlaczego tak wcześnie? Chodzi o to, aby do wymagań instalacji dopasować nachylenie dachu oraz jego ustawienie względem stron świata.
W domach jednorodzinnych baterie słoneczne najczęściej umieszcza się właśnie na dachach, ale można je montować również na stojakach – nad powierzchnią dachu lub – jeśli dach jest spadzisty – bezpośrednio na jego pokryciu. Baterie można również montować na elewacjach, markizach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przybudówek lub na konstrukcjach wolno stojących. Baterie umieszczone w ramach okiennych zamiast szyb mogą służyć jako elementy zacieniające.