Chyba tylko właściciele firm tak naprawdę wiedzą, z jak wieloma kosztami wiąże się ich prowadzenie. Własna firma to nie tylko perspektywa wysokich zarobków, ale konieczność terminowego uiszczania niezbędnych opłat. Normalne jest, że przedsiębiorstwa zużywają sporą ilość energii elektrycznej. Ale rachunki za nią wcale nie muszą być dobijająco wysokie. Wystarczy zmiana taryfy, by na własnej skórze odczuć, ile można na tym zaoszczędzić.
Taryfa C12a
Jest to taryfa przeznaczona dla zakładów korzystających z niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. Jak wskazuje jej nazwa, jest to taryfa dwustrefowa. Oznacza to, że w ciągu doby obowiązują dwie rożne stawki za energię elektryczną.
W taryfie c12a doba podzielona jest na dwie strefy: czas szczytowy i poza szczytem. Jeśli chodzi o ten pierwszy, wtedy cena energii jest wyższa. Spada, kiedy zaczyna się czas pozaszczytowy. W praktyce oznacza to tyle, że można mieć tańszą energię nawet przez dwadzieścia godzin na dobę.
Przedsiębiorca, który zauważy, że zużycie energii w jego zakładzie przypada głownie na godziny poza szczytem, może rozważyć skorzystanie z tej oferty. Warto jednak wspomnieć, że każda firma energetyczna sama ustala, na kiedy w ich mniemaniu przypadają godziny szczytu. Zazwyczaj są to godzinny poranne i popołudniowe.
Taryfa C12b
Tak samo mogą z niej skorzystać firmy działające w obrębie sieci o mocy umownej poniżej 40kWh. Zazwyczaj są to niewielkie i średnie firmy.
Ta taryfa, podobnie jak C12a, jest taryfą dwustrefową. Tylko w jej przypadku dobę dzieli się w zupełnie inny sposób – na godziny nocne i dzienne. W przypadku takiego podziału wyższe ceny obowiązują za dnia, a niższe nocy.
Ta oferta przeznaczona jest dla właścicieli firm, które największe zużycie energii notują w nocy. Do takich zaliczają się cukiernie, piekarnie i przedsiębiorstwa produkcyjne, które pracują na nocnych zmianach.
Czy zmiana na pewno się opłaca?
Aby zweryfikować, czy zmiana taryfy naprawdę pozwoli na obniżenie rachunków za energię elektryczną, najlepiej jest przeprowadzić szczegółową analizę jej zużycia. Określenie kiedy zapotrzebowanie na prąd jest największe, pozwoli ocenić konieczność zmiany taryfy.
Warto pamiętać, że każda z tych taryf u różnych dostawców może wyglądać zupełnie inaczej. Każdy z nich sam określa, kiedy przypada początek i koniec poszczególnych stref. Dlatego przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy bardzo ważne jest jej dokładne przeczytanie. W niej znajdą się też informacje, o opłatach dodatkowych, jeśli takowe oczywiście obowiązują.